Suche włosy, domowe sposoby na ich odżywianie i pielęgnację.

Domowe sposoby na przesuszone włosy

Suche włosy, to zwykle efekt niewłaściwej pielęgnacji. Świadomość źródła problemu jest w tym przypadku najważniejsza, bo tylko ona pozwala zrozumieć istotę wszystkich zabiegów – zmuszenie skóry głowy do podjęcia utraconej jakiś (nieraz długi) czas temu. W przypadku włosów suchych i zniszczonych, nie za bardzo można skorzystać z opcji ich zamaskowania, w przeciwieństwie do włosów tłustych, ale o tym trochę później. Najpierw zajmijmy się sposobami na właściwe nawilżenie. Nie musicie przy tym korzystać z wizyt u fryzjerki. Opisane tutaj sposoby na pielęgnację przesuszonych włosów można wykonywać w domu.

Włosy suche są bardzo delikatne…

…i dlatego nie należy traktować ich szczególnie agresywnymi kosmetykami. Nie myśl jednak, że musisz szukać polecanych przez włosoblogerki szamponów bez SLS – akurat ta substancja jest w tym przypadku absolutnie obojętna. Większym problemem są silikony, które odpowiedzialne są za połysk i objętość. Same detergenty wprawdzie przesuszają skórę głowy, ale zwykle problemu należy doszukiwać się w jej głębszych warstwach. Włosów przesuszonych i zniszczonych nie należy suszyć suszarką, a tym bardziej zawijać w ręczniki. Warto też dać im odpocząć od farbowania czy rozjaśniania, bo to metody korzystające z agresywnych preparatów.

Najpierw odżywianie

Włosy są odżywiane tylko i wyłącznie ze skóry głowy. Substancje nałożone na powierzchnię włosa mogą zostać najwyżej między łuskami, za to nie przenikną do rdzenia. To ważna informacja, bo tak naprawdę przenosi ciężar pielęgnacji z samych włosów na skórę głowy. Tutaj natomiast najczęstszym problemem nie jest wcale dobór szamponu czy odzywki, ale sposób ich nakładania. Nie bez powodu instrukcja mycia włosów korzysta ze słowa “wmasować” – masaż głowy przyspiesza lokalnie krążenie krwi, powodując lepsze ukrwienie cebulek włosowych i szybsze przenikanie doń pożytecznych witamin.

Suplementy diety można sobie darować – niszczą wątrobę, a ich wpływ na skórę jest żaden. Zamiast tego po prostu zbilansuj dietę. Dla włosów ważne są wcale nie wyciąg ze skrzypu i tym podobne wynalazki, tylko na przykład:

    • witamina E (obecna w olejach roślinnych)
    • witamina A (zawarta między innymi w marchwi)
    • pewna ilość aminokwasów (te mogą wchłaniać się w skórę z masek, a zawarte są w białku zwierzęcym – wegetarianizm jest wrogiem pięknych włosów, bo te potrzebują zwierzęcych aminokwasów siarkowych)

Wymagania te są dla wszystkich typów włosów takie same, natomiast możesz zadbać o to, aby w diecie pojawiała się odpowiednia ilość tłuszczu: reguluje on wiele procesów fizjologicznych i zarówno nadmiar, jak i niedobór kwasów tłuszczowych może prowadzić do przesuszania włosów.

Jak zamaskować zniszczone włosy?

Teoretycznie, jeśli chcesz na krótko zamaskować zniszczone włosy, możesz użyć odżywki z silikonem. Problem polega na tym, że silikon bardzo obciąża włosy i na dłuższą metę będzie tym bardziej przesuszał. Dobrym sposobem, choć prostym, by nie rzec, że prymitywnym, jest po prostu ubranie kapelusza, a na zimę czapki. Innych sposobów właściwie nie ma: te, które wykorzystują chemię, nie mogą być stosowane często, a dobra skądinąd rada umycia włosów i nałożenia oliwki lub maski to nie sposób na maskowanie, tylko codzienną pielęgnację.

Domowe sposoby na suche włosy

    • Wybieraj szampony normalizujące pracę gruczołów skóry
    • Używaj kosmetyków bez silikonów i parabenów
    • W miarę możliwości wybieraj szampony z solami sodowymi EDTA – chelaty dobrze uzupełniają strukturę włosa, dbając o jego kondycję “z zewnątrz”
    • Nawilżaj włosy co trzecią-czwartą noc olejem kokosowym
    • Używaj nawilżających oliwek i odzywek, najlepiej bez spłukiwania
    • Do mycia włosów postaraj się używać zmiękczonej wody
    • Dbaj o to, aby skóra głowy nie przesuszała się: nie używaj suszarki ani lokówki, osłaniaj głowę przed letnim słońcem

Oczywiście wszystko to warto wzbogacić odpowiednią dietą i rzutem oka w składy szamponów: niektóre ekstrakty, na przykład z cytryny, zielonej herbaty albo awokado będą korzystnie działały na skórę głowy, ale w koncernowych preparatach jest ich na tyle mało, że efekt ten będzie niewidoczny. Możesz jednak skorzystać z kosmetyków naturalnych.

przez:
avatar
nasezon

Lokalizacja: Warszawa
Review overview
NO COMMENTS

POST A COMMENT