Olejek herbaciany

Olejek herbaciany

Olejek herbaciany, to ekstrakt z liści drzewa herbacianego. Drzewo, to naturalnie występuje w Australii i jest gatunkiem endemicznym. Ekstrakt pozyskiwany jest z liści metodą destylacji. Jego bogate właściwości sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany w różnych branżach: lecznictwie, kosmetyce, aromaterapii czy masażach.

Właściwości i zastosowanie

Olejek herbaciany wykazuje silne właściwości antyseptyczne, tzn. niszczące drobnoustroje. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Pomaga w zwalczaniu trądziku i kurzajek. Ma również właściwości łagodzące i przyśpiesza gojenie się ran. W związku z tym iż jego zapachu nie tolerują owady, może być stosowany jako dodatek do środków odstraszających owady. Stosowany w mieszankach kosmetycznych do pielęgnacji stóp oraz oczyszczających skórę.

W jakich produktach znaleźć można olejek herbaciany

W związku z szerokim wachlarzem zastosowań olejku herbacianego, znajdziemy go w wielu różnych produktach, takich jak:

  • szampony do włosów;
  • kosmetyki łagodzące;
  • kosmetyki do pielęgnacji popękanych stóp;
  • kosmetyki przeciwtrądzikowe;
  • kosmetyki ograniczające nadmierną potliwość;
  • pasty do zębów i płyny do płukania do jamy ustnej;
  • leki udrażniające drogi oddechowe przy katarze;
  • środki kojące po ukąszeniu owada;
  • środki do odstraszania owadów;
  • środki o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym;

Przykładowo, Avon – jedna z największych firm kosmetycznych na świecie, katalogiem Avon 8/2021 wprowadziła do swojej oferty serię kosmetyków Avon Care z ekstraktem z drzewa herbacianego. Oferta dotyczy kojąco-nawilżających kremów i balsamów.

W aptekach i sklepach z olejkami eterycznymi, możecie nabyć czysty, 100% olejek herbaciany, jednak należy pamiętać o przeciwwskazaniach w jego stosowaniu o czym piszę poniżej.

Drogocenny, ale z przeciwwskazaniami

Choć olejek z drzewa herbacianego ma wiele pozytywnych właściwości, to warto pamiętać o przeciwwskazaniach do jego stosowania. Nie zaleca się stosowania olejku eterycznego z drzewa herbacianego przez kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej 6 roku życia. W związku z tym iż olejek ten wykazuje duże stężenie substancji aktywnych, nie zaleca się stosowania go samodzielnie na skórę w dużych ilościach, a jedynie miejscowo, ponieważ może dochodzić do podrażnień, pieczenia czy swędzenia. Jeśli jesteśmy uczuleni na jakikolwiek inny olejek eteryczny, zalecana jest ostrożność przy stosowaniu olejku herbacianego. Olejku nie powinniśmy spożywać. Możemy go używać jako dodatek do kosmetyków lub maseczki oraz jako dodatek do inhalacji czy aromatyzacji powietrza. Olejek herbaciany stosujemy zewnętrznie. Czysty olejek, nierozcieńczony w żadnym nośniku (kremie, wodzie), możemy stosować jedynie miejscowo, na niewielkim kawałku skóry.

przez:
avatar
nasezon

Lokalizacja: Warszawa
Review overview
NO COMMENTS

Sorry, the comment form is closed at this time.