Olejek awokado

Olejek z awokado

Owoce awokado w produkcji kosmetyków plasują się pośrodku stawki tych składników, po które najchętniej sięgają producenci. Uzyskuje się go z miąższu owoców, którym zawdzięcza charakterystyczny zapach. Jest produktem bardzo wartościowym, ale trudnym w obróbce, co tłumaczy jego przeciętną popularność. Olej awokado można kupić również oddzielnie i stosować jako samodzielny kosmetyk. Nie jest szczególnie tani, ale jego skład i właściwości zdobyły mu spore grono zwolenniczek.

• Problemy z awokado

Olej z awokado musi być pozyskiwany i przetwarzany z zachowaniem ściśle określonych norm. Jest to dość tłusta mieszanina, w skład której wchodzą również witaminy, substancje mineralne oraz enzymy. Każda z tych substancji jest najtrwalsza w nieco innych warunkach i producenci kosmetyków muszą podjąć decyzję, o którą z substancji będą najpilniej dbali. Zwykle wybór pada na nawilżające oleje, dlatego awokado znajduje zastosowanie przede wszystkim w liniach kosmetyków przygotowanych z mystą o skórze skrajnie suchej i bardzo wrażliwej.

Ochronne działanie na skórę można uzyskać tylko dzięki właściwemu przygotowaniu olejku z awokado. W praktyce sprowadza się to do tłoczenia olejku w niskiej temperaturze i konfekcjonowania go przez firmy zewnętrzne, które taki półprodukt dostarczają do producentów kosmetyków. Cała procedura jest skomplikowana, dlatego prawie żaden z potentatów rynku kosmetycznego nie przygotowuje olejku z awokado we własnym zakresie.

• Cenne składniki awokado

Awokado (Avocado) jest owocem o wysokiej zawartości tłuszczów roślinnych, a dodatkowe wrażenie przetłuszczenia jego miąższ zawdzięcza znacznej ilości fitosteroli. To hormony roślinne o budowie pokrewnej cholesterolowi mogą być wykorzystane przez skórę także po stosowaniu zewnętrznym: sam cholesterol stanowi składnik ludzkich błon komórkowych, więc i fitosterole mogą w pewnym stopniu przenikać do komórek.

Poza tłuszczami i fitosterolami w miąższu awokado znajduje się też wiele witamin, spośród których największe znaczenie ma witamina A, E, D i K – ten kompleks witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zwykle znajduje się w skórze w deficycie, szczególnie w przypadku skóry suchej, która fizjologicznie cechuje się mniejszą zawartością tłuszczów, w których witaminy te mogłyby się rozpuścić. Ich znaczenie zaś jest olbrzymie, ponieważ odpowiadają za regulację licznych procesów wewnątrzkomórkowych, w tym za prawidłowy przebieg podziałów niezbędnych w celu utrzymania jędrności.

• Ten olejek możesz nałożyć nawet na…

Delikatność czystego olejku z awokado sprawia, że jest on wyjątkowo subtelnie działającym kosmetykiem. Jest to jeden z tych nielicznych produktów, na których nie trzeba umieszczać informacji o niestosowaniu na okolice oczu i ust. Czysty olejek awokado może być stosowany również do pielęgnacji warg i powiek, ale w przypadku kosmetyków, w których jest on jedynie dodatkiem, sytuacja te może ulec zmianie. Sam olejek z awokado wchłania się błyskawicznie, natomiast jeśli zostanie roztworzony w bazie, jego trwałość będzie zwykle znacząco większa. Kosmetyki, które powstają z dodatkiem olejku z awokado oczywiście przez dodatek mniej więcej 1-3% olejku nie staną się wiele delikatniejsze ani szczególnie skuteczniejsze, natomiast jeśli szukasz rozwiązania, które pozwoliłoby na zastosowanie kosmetyków nawet na oparzoną skórę albo w miejsca, w których jest ona szczególnie wrażliwa, można połączyć olejek z awokado z bardzo delikatną bazą albo zastosować czysty.

• Awokado na włosy

Poza zastosowaniem jako składnik kosmetyków do twarzy, szyi i dekoltu, awokado znalazło wiele ciekawych zastosowań w obrębie kosmetyków do włosów. Tutaj również można zastosować czysty olejek albo szampony i odzywki z awokado. Szczególnie korzystne działanie mają w tym przypadku odzywki, ponieważ zawarte w nich składniki mają najdłuższy kontakt z włóknami włosa, przez co mogą też najgłębiej wniknąć w jego strukturę, odbudowując uszkodzenia i odżywiając rdzeń włosa. Maski z awokado do pielęgnacji delikatnych i zniszczonych włosów można przygotować samodzielnie, ale akurat w tym przypadku kupne produkt charakteryzują się przeciętnie odpowiednią jakością, więc można skorzystać z kosmetyków gotowych. W przeciwieństwie do raczej niezbyt szczodrze wzbogacanych kosmetyków do ciała, maski i odzywki do włosów zawierają nawet po 5-10% skondensowanego olejku z awokado. W przypadku produktów naturalnych odsetek ten jest oczywiście wyższy, natomiast poza samą ilością olejku ważne jest, aby skupić się także na jego postaci – mniejsza ilość właściwie przetwarzanego składnika jest po stokroć lepsza niż spora ilość olejku z awokado, który nie był przetwarzany we właściwy sposób.

• Podsumowanie

Olejek z awokado w formie czystej jest doskonałym kosmetykiem ochronnym, który sprawdza się przede wszystkim w pielęgnacji skóry zniszczonej, bardzo wrażliwej i przesuszonej. Może być stosowany nawet na powieki i oparzenia słoneczne, świetnie łagodzi swędzenie spowodowane przesuszeniem, pozwala odzyskać utraconą równowagę fizjologiczną skóry. W przypadku kosmetyków, które olejek z awokado wykorzystują tylko jako dodatkowy składnik wzbogacający, jego ilość jest zwykle zbyt mała, aby zaobserwować pozytywne efekty (są one znoszone przez oddziaływanie bazy na skórę), aczkolwiek już maski i odzywki do włosów wzbogacone olejkami z awokado wyraźnie zaskakują wysoką skutecznością.
We wszystkich przypadkach należy zwrócić uwagę na jak najwyższą jakość kosmetyku. W tym przypadku powód jest bardzo prosty: olejek z awokado jest bardzo skuteczny w ochronie skóry, ale sam musi być chroniony przed zanieczyszczeniami, światłem, wilgocią, wysoką lub zbyt niską temperaturą itd., bo tylko wówczas zachowa pełnię swoich właściwości.

przez:
avatar
nasezon

Lokalizacja: Warszawa
POST TAGS:
Review overview
NO COMMENTS

POST A COMMENT