Olejek arganowy

Owoce arganu i olej arganowy

Olejek arganowy, zwany płynnym złotem Maroka, jest jednym z droższych preparatów naturalnych o potwierdzonej, bezdyskusyjnej wręcz skuteczności i to w naprawdę wielu zastosowaniach. Aby jednak cieszyć się efektami jego działania, trzeba po pierwsze kupić dobry produkt, a po drugie, właściwie go zastosować.

Czym jest olejek arganowy?

Nie wchodząc w szczegóły technologiczne i biologię, olejek arganowy jest mieszanką bardzo różnorodnych związków chemicznych w bazie z płynnych kwasów tłuszczowych. Jest to produkt roślinny w 100% naturalny, uzyskiwany tradycyjnymi metodami, co powoduje, że zachowuje on swoje oryginalne właściwości. Może być stosowany samodzielnie – i w ten sposób z pewnością rozwija najlepszą skuteczność albo jako dodatek do kosmetyków, gdzie jednak zwykle ze względu na cenę występuje w ilościach śladowych, więc i daje śladowe efekty.

W olejku arganowym znajduje się wiele cennych biologicznie substancji, ale do najważniejszych należą same nienasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią jego większość, a także fitosterole, karotenoidy, polifenole oraz przeciwutleniacze. Do tego należy doliczyć dość specyficzny skład mineralny oraz pewną ilość olejków eterycznych – te ostatnie odpowiadają przede wszystkim za przyjemność płynącą z aplikacji olejku, a za funkcję już w nieco mniejszym stopniu.

Owoce arganu, z którego wytwarzany jest olejek arganowy

Właściwości olejku arganowego – ogólne informacje

Dzięki odpowiedniemu składowi tłuszczów, olejek arganowy bardzo dobrze się wchłania w skórę, a na dodatek zwiększa jej przepuszczalność dla dodatkowych substancji, które są w tłuszczach rozpuszczone. Skład mieszanki tłuszczowej dobrze współgra ze składem ludzkich błon komórkowych, więc olejek arganowy świetnie wspomaga regenerację, dostarczając części niezbędnych „cegiełek” do budowy komórek skóry. Działanie to jest na tyle silne, że olejek arganowy może być z powodzeniem stosowany także do przyspieszania leczenia oparzeń, w kuracji spękanych pięt albo na zbliznowacenia. Przyspiesza gojenie, aczkolwiek dopiero w końcowej fazie (nie należy stosować go na otwarte rany, co jest chyba oczywiste).

Olejek arganowy poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Poza dostarczeniem kwasów tłuszczowych do budowy błon lipidowych, zawiera on kilka substancji, które stymulują prawidłowy wzrost białek, między innymi kolagenu i keratyny. Wbudowując się w płytkę paznokcia składniki olejku arganowego utwardzają ją i nadają połysk, jednocześnie regenerując, zmiękczając i reanimując skórę wokół płytki.

Olejek arganowy ma również właściwości przeciwzapalne. Można to wykorzystać przy procesach chorobowych odbywających się z nadkażeniem porów skóry, na przykład przy wielu postaciach trądziku lub egzem skórnych. Dobrze sprawdza się także w leczeniu zwyrodnień stawowych, ale to już raczej jako suplement diety, bo warto pamiętać, że olejek arganowy można stosować również w kuchni, a nie tylko jako kosmetyk.

Jak zastosować olejek arganowy na twarz?

W tym przypadku bardzo ważne jest zachowanie ostrożności. Wprawdzie olejek arganowy jest produktem naturalnym, ale bardzo złożonym i zdarza się, że z początku pojawiają się reakcje alergiczne, które zwykle ustępują trzeciego lub czwartego dnia stosowania. Wynika to po prostu z nieprzyzwyczajenia skóry do konkretnego środka i jest to efekt, który można zaobserwować przecież również przy zmianie niektórych kosmetyków. Sam olejek arganowy stosuje się początkowo raz dziennie jako podkład makijażu (na dzień lub na noc). Kilka kropel w zupełności wystarczy, aby pokryć całą twarz. W późniejszym etapie stosowania można używać olejku dwukrotnie w ciągu doby, natomiast z początku koniecznie trzeba działać ostrożnie, tym bardziej że „przedawkowanie” olejku, choć zwykle nie wywołuje podrażnienia skóry, nie przyspieszy także zaobserwowania pozytywnych zmian, czyli wygładzenia i odmłodzenia skory oraz wyrównania jej kolorytu.

Jak stosować olejek arganowy na włosy i skórę głowy?

Olejek arganowy można zastosować na skórę głowy, aby zwalczyć objawy niektórych odmian łupieżu, a na włosy po to, aby oprawić ich wygląd, odbudować zniszczone farbowaniem lub wysoką temperaturą łuski włosa i wzmocnić całą strukturę. W pierwszym przypadku olejek należy w niewielkiej ilości wmasować w skórę głowy. Proces ten powinien trwać 2-4 minuty, ale można go także połączyć z profesjonalnym masażem głowy, co dodatkowo pobudzi komórki skóry oraz poprawi skuteczność terapii arganowej.

W przypadku aplikacji na włosy właściwym kierunkiem jest ten w stronę cebulek, aby olejek wniknął w przestrzenie między łuskami zniszczonych włosów. Taką maskę należy pozostawić na włosach na okres od pół do kilku godzin, a następnie umyć włosy, pamiętając o ich spłukaniu chłodną, ale nie zimną wodą. Optymalna liczba zastosowań w tygodniu w przypadku obu opisanych procedur to jedno – dwa powtórzenia.

Olejek arganowy na skórę?

Jednym z najkorzystniejszych sposobów aplikacji olejku arganowego jest masaż relaksacyjny lub klasyczny. Ponieważ delikatne olejki eteryczne działają odprężająco, a sam masaż rozgrzewa i zwiększa przepływ krwi w masowanym miejscu, efekty działania olejku są widoczne w takim przypadku zdecydowanie szybciej, niż gdyby po prostu natrzeć skórę preparatem.

Stosowanie arganu na paznokcie

Olejek arganowy może stanowić albo samodzielną odżywkę, albo zostać wykorzystany do przygotowania bardziej złożonych domowych preparatów na paznokcie. Najlepsze efekty uzyskuje się, zanurzając na kilkanaście minut paznokcie w mieszaninie olejku arganowego i soku z cytryny. Można także arganem zastąpić lub wzbogacić krem do rąk. Należy jednak pamiętać, aby maskę na paznokcie stosować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, a argan jako krem raz – dwa razy dziennie. Tyle w zupełności wystarczy, aby prozdrowotne i pielęgnacyjne właściwości dały o sobie znać, a jednocześnie taka ilość olejku nie powinna powodować podrażnień – jak każda terapia naturalnymi olejkami, arganowa może także w przypadku zbyt częstego stosowania dać pewne efekty niepożądane.

Stosowanie olejku arganowego – ogóle wskazówki

  • stosuj tylko oryginalny olejek kosmetyczny przechowywany w ciemnych buteleczkach ze szkła;
  • zanim zastosujesz olejek arganowy na szerszą skalę, sprawdź, jak Twoja skóra reaguje na ten kosmetyk – to w istocie dość złożony preparat i nie można wykluczyć reakcji alergicznej ani nadwrażliwości skóry na któryś ze składników olejku;
  • stosuj olejek arganowy równocześnie z dobrymi kosmetykami pielęgnacyjnymi, ponieważ sam olejek doskonale odżywia i nawilża, ale nie jest źródłem absolutnie wszystkich niezbędnych składników mineralnych;
  • olejek arganowy wchłania się szybko, dlatego aplikacja powinna przebiegać maksymalnie sprawnie.

Czysty czy w kosmetykach?

Olejek arganowy można kupić albo jako czysty ekstrakt, albo może występować jako dodatek do kosmetyków. Zdecydowanie polecamy stosowanie go w tej pierwszej postaci – w kosmetykach dodatek olejku arganowego wynosi przeciętnie 0,1-1,2%, a więc są to ilości wręcz śmieszne. Olejek arganowy jest wprawdzie drogi, ale za to bardzo wydajny. 4-5 kropel w zupełności wystarcza na wmasowanie w całą twarz, a jeśli chcesz pozbyć się spękanej skóry na piętach to wystarczą 2-3 krople. Do masażu stosuje się go najczęściej w bazie z oliwki w ilości kilku kropel (rozlanie sporej buteleczki w czasie masażu pleców nie jest ekonomicznie uzasadnione i może być niebezpieczne dla skóry).

Olej arganowy można z powodzeniem wykorzystać w domowej produkcji kosmetyków – warto nim wzbogacić domowe maseczki albo kremy, można także stosować go w połączeniu z płukankami do włosów albo kuracjami na paznokcie – możliwości jest wiele, a każda z nich pozwala wykorzystać pozytywne właściwości jakiegoś innego składnika olejku. Należy bowiem pamiętać, że ta skomplikowana w gruncie rzeczy mieszanina będzie przez organizm zawsze wykorzystywana wybiórczo – w tym kontekście bogactwo składu arganu może być potraktowane wyłącznie jako zaleta.

Podsumowanie

Olejek arganowy jest bardzo kompleksowym rozwiązaniem większości problemów skórnych. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią metoda stosowania oraz – co chyba oczywiste – użyć środka wysokiej jakości. Kupuj olejek arganowy tylko w dobrych sklepach, zawsze w oryginalnych butelkach z ciemnego szkła i nie stosuj w kosmetyce olejku arganowego opisanego jako kulinarny – wprawdzie nie zaszkodzi, ale w procesie produkcji został pozbawiony wielu cennych substancji odżywczych.

przez:
avatar
nasezon

Lokalizacja: Warszawa
Review overview
NO COMMENTS

POST A COMMENT